Narzeczeni (wystarczy jedna osoba) zgłaszają się do kancelarii parafialnej, aby zarezerwować termin ślubu (istnieje możliwość ustalenia daty z rocznym wyprzedzeniem).
Na spisanie protokołu przedślubnego należy umówić się telefonicznie lub osobiście w kancelarii parafialnej, około trzy miesiące przed planowaną datą ślubu.
By narzeczeni byli dobrze przygotowani do założenia rodziny i zawarcia sakramentu małżeństwa, zobowiązani są do uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich połączonych ze spotkaniami w katolickiej poradni rodzinnej oraz dniu skupienia dla narzeczonych; dokładne terminy podane są niżej. W wyżej wymienionych spotkaniach narzeczeni mogą uczestniczyć w innych parafiach; wówczas uczestnictwo narzeczonych musi zostać udokumentowane poprzez stosowne zaświadczenie, które należy przedłożyć w kancelarii parafialnej.
Dokumenty wymagane do zawarcia związku małżeńskiego należy składać w kancelarii parafialnej lub przy spisywaniu protokołu.
Potrzebne dokumenty:
- świadectwo chrztu – tzw. metryka chrztu – z adnotacją o bierzmowaniu (pobrane z parafii, w której udzielono chrztu; należy je dostarczyć nie wcześniej niż sześć miesięcy przed planowaną datą ślubu; dotyczy sytuacji, gdy sakrament chrztu świętego został udzielony w innej parafii niż parafia, gdzie ma być zawarty związek małżeński);
- świadectwo ukończenia katechizacji w szkole ponadpodstawowej (maturalne lub z ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej) – nie jest tym dokumentem świadectwo ukończenia szkoły; jeżeli ktoś nie uczęszczał na lekcje religii, zobowiązany jest do uczestnictwa w katechumenacie przedmałżeńskim;
- zaświadczenia o odbytych naukach przedślubnych oraz o przeżytym dniu skupienia;
- akt zawarcia małżeństwa z USC (jeżeli jest już zawarty ślub cywilny);
- zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (jeżeli zawierane będzie małżeństwo konkordatowe).
W niektórych sytuacjach konieczne mogą być również następujące dokumenty:
- zezwolenie na zawarcie sakramentu małżeństwa (gdy żaden z nupturientów nie mieszka na terenie naszej parafii – wówczas takie zaświadczenie należy pobrać z jednej z parafii zamieszkania narzeczonych);
- odpis wyroku sądu kościelnego stwierdzającego nieważność małżeństwa wraz z dekretem wykonawczym;
- odpis wyroku orzekającego rozwód cywilny (jeśli nupturient pozostawał wcześniej w związku cywilnym z inną osobą; dotyczy to również osób po kanonicznym stwierdzeniu nieważności małżeństwa);
- świadectwo zgonu współmałżonka (dotyczy osób owdowiałych).
Ponadto przy spisywaniu protokołu przedślubnego należy okazać dowód osobisty, względnie inny dokument tożsamości.
Jeżeli ślub jest licencją (protokół spisany poza naszą parafią), należy dostarczyć zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz licencję.
Świadkowie ślubu muszą mieć ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu ślubu). Około 15 minut przed ceremonią zaślubin przynoszą oni do zakrystii:
- własne dowody osobiste;
- obrączki;
- mogą przynieść różańce lub modlitewniki narzeczonych, by kapłan je pobłogosławił.
Jeżeli narzeczeni życzą sobie dodatkową oprawę muzyczną (skrzypce, wokaliści itp.), winni zgłosić to organiście przynajmniej miesiąc przed planowaną datą ślubu. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że właściwą kolejnością uzgodnień muzycznych jest najpierw rozmowa z organistą (gdyż należy z nim m.in. ustalić repertuar, ponieważ nie wszystkie utwory można wykonywać w czasie liturgii, jak również skonsultować inne kwestie związane z prawodawstwem muzyki kościelnej), a dopiero później zawieranie umów z różnymi solistami.
Wystrój kościoła jest zagwarantowany przez parafię. Jeżeli narzeczeni mieliby jakieś dodatkowe życzenia (np. dodatkowe kwiaty lub konkretne ich kolory), należy skontaktować się z osobą za to odpowiedzialną (numer telefonu można otrzymać w kancelarii parafialnej).
Przypominamy, że w kościele oraz na placu kościelnym obowiązuje zakaz używania armatek z konfetti oraz sypania innymi drobiazgami typu ryż, zboże czy drobne pieniądze. Stwarza to niepotrzebny nieporządek przed głównym wejściem, a nawet we wnętrzu świątyni, który nierzadko pozostaje na całą niedzielę.
NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE
(funkcjonujące również pod nazwą: warsztaty przedmałżeńskie lub kursy przedślubne)
NAUKI PRZEDŚLUBNE (cykl trzech spotkań) odbywają się w naszej parafii:
- 5, 12, 19 grudnia 2024;
- 6, 13, 20 lutego 2025;
- 3, 10, 24 kwietnia 2025;
- 5, 12, 26 czerwca 2025;
- 7, 14, 21 sierpnia 2025;
- 2, 9, 16 października 2025;
- 4, 11, 18 grudnia 2025.
Nauki rozpoczynają się zawsze o godz. 19.00.
Miejscem spotkania jest salka przy prezbiterium.
Na nauki przedślubne nie trzeba się wcześniej zapisywać, choć można to uczynić poprzez stronę: narzeczenikatowicka.pl.
DZIEŃ SKUPIENIA DLA NARZECZONYCH
Przygotowanie do sakramentu małżeństwa to nie tylko sprawy organizacyjne, psychologiczne, społeczne. Choć wszystkie one są ważne, nie można jednak zapomnieć, że w istocie sakrament małżeństwa oznacza otwarcie się na Bożą miłość. To Bóg postawił na naszej drodze życia tego a nie innego człowieka. Sakrament małżeństwa jest przede wszystkim wydarzeniem duchowym, które będzie uobecniało w życiu małżonków Jezusa wraz z Jego miłością i mocą. Stąd bardzo ważne jest, aby znaleźć czas na modlitwę i ożywienie wiary. Aby tak się stało, potrzebne jest szczególne skupienie, modlitwa, słuchanie Słowa Bożego oraz szczera otwartość na Pana Jezusa. Tylko Jezus zna najlepiej serce nasze i serca ludzi, których kochamy.
Dzień Skupienia dla narzeczonych jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych młodych ludzi, by pomóc im odkryć duchowe bogactwo wiary, z której będą mogli czerpać siłę przez całe życie małżeńskie dla budowania wspólnej miłości. W Kościele żyje wiele wspaniałych, szczęśliwych małżeństw i rodzin, które zachwycają i inspirują. Są one potwierdzeniem, że Bóg faktycznie działa z mocą. Niestety jednak coraz więcej małżeństw przeżywa bolesne kryzysy i rozpada się. Profilaktyka to najlepszy sposób, żeby temu zaradzić. Dzień Skupienia ma pomóc młodym ludziom w otwarciu się na siebie i Bożą miłość, aby wspólne życie było dobre, owocne, trwałe i szczęśliwe. Przeżycie Dnia Skupienia dla narzeczonych jest integralną częścią przygotowania bezpośredniego do małżeństwa.
Aby wyjść naprzeciw potrzebom narzeczonych, uwzględniając ich sugestie, zmieniliśmy formułę tego spotkania. Rezygnujemy z nabożeństwa na zakończenie trzeciej nauki przedślubnej na rzecz odrębnego spotkania w sobotę, połączonego z uczestnictwem w Eucharystii.
DNI SKUPIENIA DLA NARZECZONYCH w naszej parafii odbywają się w następujących terminach:
- 1 marca 2025;
- 7 czerwca 2025;
- 6 września 2025;
- 15 listopada 2025.
Pierwsza część rozpoczyna się o godz. 17.00 w krypcie kościoła. Obejmuje ona rozważanie Słowa Bożego, wspólną modlitwę oraz przygotowanie do sakramentu Pokuty i Pojednania.
Druga część odbywa się będzie w kościele: od godz. 17.45 okazja do spowiedzi świętej i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.00 Msza Święta.
Udział w Dniu Skupienia zostanie potwierdzony stosownym zaświadczeniem, po które pary winny zgłosić się po Mszy Świętej do zakrystii.
Nie ma konieczności zgłaszania chęci udziału w wybranym Dniu Skupienia – nie obowiązują zapisy.