Ogłoszenia parafialne
NIEDZIELA WIELKANOCNA - 20 kwietnia
Radosny okrzyk: „Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał” rozbrzmiewa dziś na całym świecie. Przeżywamy największą z chrześcijańskich uroczystości, dzień, kiedy Chrystus – nasze Życie – odniósł swój ostateczny tryumf nad śmiercią. Powstawszy z martwych, rzuca jasny snop światła nadziei na naszą codzienność, w której nie ma już miejsca na rozpacz, smutek i przygnębienie. Podczas Eucharystii spotykamy się z samym Zmartwychwstałym Panem, najpełniej doświadczamy tej tajemnicy.
Serdecznie witamy pośród nas parafian, którzy przyjechali z różnych stron świata na święta do domu, a także gości, którzy przybyli do swoich rodzin, by wspólnie świętować. Cieszymy się, że jesteście z nami!
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary w ramach kolekty specjalnej na remont i nowe wyposażenie zakrystii.
O godz. 16.30 nieszpory kończące obchody Triduum Paschalnego.
W PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY Msze Święte w porządku niedzielnym.
O godz. 7.15 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
Kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby i funkcjonowanie naszej parafii.
W tym dniu NIE BĘDZIE tradycyjnych nieszporów. Przeznaczmy ten czas na świętowanie w gronie rodzinnym.
Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na oktawę. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. Trwając więc w radości Zmartwychwstania Pańskiego, korzystajmy z codziennej Mszy i Komunii Świętej. Zapraszamy także codziennie już na godz. 7.30 na Koronkę w nowennie przygotowującej nas do Święta Miłosierdzia Bożego, a po niej na różaniec, który prowadzi Legion Maryi.
Do Białej Niedzieli – Miłosierdzia Bożego – we wszystkich kościołach zawieszona jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W naszej parafii nie będzie także żadnych nabożeństw i spotkań formacyjnych. Trwajmy w radości tajemnic zmartwychwstania.
Co roku w oktawie Wielkanocy księża posługujący w jednym dekanacie spotykają się na tzw. konwencie paschalnym. W tym roku konwent Dekanatu Chorzów odbędzie się w CZWARTEK WIELKANOCNY o godz. 19.00 w kościele parafii NMP Nieustającej Pomocy i św. Rozalii w Maciejkowicach. Zapraszamy na tę wyjątkową Eucharystię.
W PIĄTEK WIELKANOCNY o godz. 18.45 katecheza rozwijająca niedzielną homilię – „Eucharystia uosobieniem tajemnicy paschalnej”. Serdecznie zapraszamy w ten i następne piątki do Uroczystości Bożego Ciała.
Piątek w oktawie Wielkanocy nie jest dniem pokutnym; nie obowiązuje zatem post.
W przyszłą niedzielę – II NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ – kończymy oktawę Wielkanocy. To tzw. Niedziela Przewodnia lub Biała, a z ustanowienia Kościoła – Święto Miłosierdzia Bożego.
15 minut przed każdą Mszą Świętą odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
W tym dniu obchodzić będziemy odpust parafialny. Z tej okazji kazania wygłosi ks. prałat Marek Gancarczyk z Warszawy, obecnie prezes zarządu Fundacji Opoka, a w latach 2003-2018 redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”.
Kolekta przeznaczona będzie na zapłacenie rachunków za prąd i gaz.
Po każdej Mszy Świętej przeprowadzona zostanie kwesta na pomoc cierpiącym w wyniku działań wojennych na Ukrainie.
Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza Was zdrowiem, pokojem i nieustannie wlewa w serca nadzieję, że z Jego pomocą wiele spraw da się rozwiązać i poukładać. Niech Jego błogosławieństwo towarzyszy Wam każdego dnia. Radosnego „Alleluja”!
NIEDZIELA PALMOWA - 13 kwietnia
Słuchając dziś opisu Męki Pańskiej, mogliśmy jeszcze raz poznać miłość, jaką Bóg nas ukochał. Własnego Syna nie oszczędził, aby ocalić nasze życie i zapewnić nam przyszłość, otworzyć przed nami wieczność. Niech ta prawda towarzyszy nam podczas całego Wielkiego Tygodnia. Niech pomaga nam uświadomić sobie jego atmosferę i pobudza nas do udziału w nabożeństwach. Niech przyniesie nadzieję na nowe dni; nowe, ponieważ olśnione światłem Jezusa, który choć cierpiał i umarł, zwyciężył, zmartwychwstał, żyje i jest z nami aż do skończenia świata.
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na pokrycie kosztów wyczyszczenia i zabezpieczenia przed gołębiami wieży kościoła.
Wielki Post jest czasem otwierania serc i dzielenia się z osobami najbardziej potrzebującymi. Kilkanaście dni temu tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi dotknęło Birmę i Tajlandię. W duchu solidarności z poszkodowanymi we wszystkich parafiach naszej archidiecezji przeprowadzana jest dziś kwesta. Zebrane środki zostaną przekazane ofiarom trzęsienia ziemi za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Katowickiej. Dziękujemy za każde wsparcie!
O godz. 16.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
W Wielkim Tygodniu okazja do spowiedzi:
- PONIEDZIAŁEK, WTOREK: 7.45 i 17.45;
- ŚRODA: 7.45 i 17.15;
- CZWARTEK: 15.00 – 17.00;
- PIĄTEK: 9.00 – 12.00, 14.00 – 17.00, 21.00 – 22.00;
- SOBOTA: 9.00 – 12.00, 14.00 – 16.30.
Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na czas Triduum czy już na samą Wielką Sobotę. W tych dniach w konfesjonałach dyżurować będzie na przemian tylko trzech kapłanów, co wiąże się z dłuższymi kolejkami przed konfesjonałami i tym samym długim oczekiwaniem na spowiedź.
Od Wielkiego Poniedziałku do Niedzieli Miłosierdzia Bożego zawieszone zostają stałe nabożeństwa. W tym czasie ustaje również całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w naszym kościele.
W dniach od 16 do 21 kwietnia kancelaria parafialna będzie NIECZYNNA.
W WIELKI PONIEDZIAŁEK przypada 110. rocznica konsekracji naszego kościoła parafialnego. 14 kwietnia 1915 roku biskup wrocławski ks. Adolf Bertram uroczyście poświęcił naszą świątynię, dedykowaną Świętemu Józefowi, Opiekunowi i Orędownikowi Kościoła Świętego. Chcemy w tym dniu w sposób szczególny pamiętać będziemy o wszystkich zmarłych: architekcie, budowniczych, dobrodziejach naszego kościoła, a także o zmarłych parafianach i kapłanach w naszej parafii posługujących.
W WIELKI CZWARTEK rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego, które jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej, a kończy nieszporami Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas Triduum istnieje możliwość uzyskania odpustu zupełnego przez wszystkich, którzy wypełniwszy zwykłe warunki odpustu, wypełnią też następujące dzieła:
- w Wielki Czwartek: udział we Mszy Wieczerzy Pańskiej i odmówienie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem”;
- w Wielki Piątek: pobożny udział w adoracji krzyża;
- w Wielką Sobotę: udział w ceremoniach i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
W tym dniu rozpocznie się PARAFIALNY KONGRES EUCHARYSTYCZNY, który potrwa do Uroczystości Bożego Ciała. Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.
WIELKI CZWARTEK to dzień pamiątki ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. W katedrze biskupi i kapłani naszej archidiecezji gromadzą się o godz. 10.00 na Mszy Krzyżma, z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, dlatego przed południem w tym dniu nie będzie w naszym kościele okazji do spowiedzi.
O godz. 18.00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej.
Kolekta przeznaczona zostanie na paramenty liturgiczne (paschał, wino, hostie, oliwę do świec, węgielki do kadzidła itp).
Po Mszy Świętej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, gdzie do godz. 21.00 potrwa adoracja.
W WIELKI PIĄTEK nie odprawia się Mszy Świętej, gdyż tego dnia to właśnie sam Chrystus ofiarował się za grzechy świata. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża.
Przez cały dzień okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu w ciemnicy.
O godz. 9.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej za zmarłych zalecanych.
Punktem szczytowym Wielkiego Piątku jest starodawna, niezwykle czcigodna liturgia, która charakteryzuje się szczególnym zastosowaniem słów, gestów i rytów. W naszym kościele ceremonie Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 17.45 koronką i pierwszym dniem nowenny do Miłosierdzia Bożego. O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. Po Komunii Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu, gdzie do godz. 22.00 potrwa adoracja.
O godz. 21.00 Droga Krzyżowa dla mężczyzn.
Ofiary składane w Wielki Piątek i Wielką Sobotę podczas adoracji krzyża przeznaczone zostaną na Boży Grób w Jerozolimie i chrześcijan w Ziemi Świętej.
W WIELKĄ SOBOTĘ Kościół milczy. Jest to czas wielkiej ciszy, skupienia i czuwania przy Grobie Pańskim. Nie odprawia się w tym dniu żadnych obrzędów liturgicznych. Wielka Sobota nie ma swojego nabożeństwa, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania.
Od godz. 7.30 do 19.30 adoracja przy Bożym Grobie.
Święcenie pokarmów od godz. 9.00 do 16.00 co godzinę. Podczas każdego święcenia pokarmów przeprowadzona będzie zbiórka na cele charytatywne.
O godz. 19.45 odmówimy wspólnie koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej. Prosimy o przyniesienie świec. Można wykorzystać paschaliki Caritasu, które są do nabycia przy wyjściu z kościoła.
W przyszłą niedzielę – NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – o godz. 7.15 koronka do Miłosierdzia Bożego.
Kolekta specjalna Wigilii Paschalnej i przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na remont i wyposażenie zakrystii.